Bindallı ve Kaftan Modelleri
Bindallı, kına gecelerinde gelinlerin giydiği, üzerinde desenlerin bulunduğu, yaprak v eçiçek işlemeleri ile süslemiş ipek, saten ve atlas kumaşlardan yapılan bir kıyafettir.  Geleneğimizde yeri bulunan bindaalı kıyafetleri hanımlar için gelimlikleri kadar önemli bir kına gecesi kıyafetidir. Günümüzde enç çok tercih edilen modelleri; açok mor, mürdüm yeşili, nar çiçeği, fuşya, kırmızı ve vişne renkleridir. Bu renklerde seçilen bindallıların üzerine el ile altın rengi iplerle genellilke yaprak ve ağaç desenleri işlenir. Bindallıların altına genellikle şalvar tercih edilse de günümüzde uzun etek modelleri de tercih edilmektedir.

Salvarlı bindallı: Bindallı kıyafetinin altına Osmanlı dönemlerinde kullanılan işlemeli şalvarların giyilmesiyle oluşur Bel kısmı geni ayak kışmı dar olan şalvar modelleri ile burnu havada dönem ayakkabsı tercih edilir. Uzun etek bindallı: Tek bir parça elbise olarak, pullarla süslü ve püsküllü olarak tercih edilen bindallı modeli en çok tercih edilen modeldir.

Kaftan Modelleri

Kaftan; kına gecesinde bindallının üzerine giyilen, eski dönem kaftanlarının bindallı kıyafetinin kumaşı ile yapılır. Kaftan bindallı elbisenin en önemli parçalarından biridir. Kaftan modelleri günümüzde eskiye göre çok çeşitli olarak üretilir. Yakalı saten kaftan, tamamı boncukla işlenmiş kaftan, pullu kaftan, frasnsız şifon kaftan, tesettür kaftan, apoletli ve başlıklı kaftan, başlıklı Osmanlı kaftanı gibi çok çeşidi vardır. Seçeceğiniz bindallı modeline göre farklı kaftan modelleri seçerek kına gecesi elbisenizi tamamlamış olursunuz. Ayrıca bindallı üzerinde bulunan işlemelerin aynısı bütün olması amacıyla kaftanın üzerine işletebilirsiniz.

Etiketler:Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git